fbpx

Różnica pomiędzy płynem micelarnym a tonikiem.

Podczas pracy w jednej ze znanych drogerii codziennie spotykałam się z opinią klientek: „zmywam makijaż tonikiem, płyn micelarny nie jest mi potrzebny”. Przy tak kategorycznie wygłoszonej tezie, nawet tłumaczenie nie pomagało w zmianie nastawienia.

Drogie Panie TONIK i PŁYN MICELARNY, to dwa zupełnie inne produkty.

Przekonanie,że tonik i płyn micelarny to zmieniki, moim zdaniem wynika z tego, że jeszcze kilka lat temu na naszym rynku dostępne były tylko toniki. Dopiero później pojawiły się płyny micelarne –niestety w dniu premiery nikt jednoznacznie nie wyjaśnił różnicy pomiędzy tymi produktami.

Działanie i zastosowanie płynu micelarnego

Ten kosmetyk,wizualnie zbliżony do toniku, różni się od niego dość znacząco składem. Zawiera micele — mikroskopijne kuleczki złożone z połączonych ze sobą cząsteczek lipidowych i wodnych. Część z nich ma więc właściwości hydrofilowe (czyli przyciąga wodę),natomiast pozostałe hydrofobowe (odpychają wodę, za to dobrze łączą się z tłuszczami). To właśnie dzięki tym właściwościom płyn micelarny, tak dobrze radzi sobie ze zmywaniem makijażu bądź oczyszczeniem skóry z nadmiernej ilości sebum.
Składnikami części płynów są również substancje o działaniu nawilżającymi łagodzącym. Większość z nich jest niezwykle delikatna dla skóry. Natomiast przy zmywaniu nimi makijażu oczu, jest bardzo różnie. Trzeba po prostu znaleźć swój ideał, który nie tylko nie będzie podrażniał spojówek, ale także poradzi sobie ze zmyciem pierwszej warstwy cieni czy tuszu. Nie ograniczałabym jednak oczyszczania twarzy tylko i wyłącznie do płynu micelarnego.
Przy wyborze należy się kierować typem cery.

Działanie i  zastosowanie toniku

Tonik jest płynem zawierającym wyciągi z ziół, kwiatów, substancje łagodzące,nawilżające, a w ostatnim czasie popularność zyskują te o działaniu rozjaśniającym oraz złuszczającym. Jego największą zaletą jest kwaśny odczyn, który jest usuwany z naszej skóry podczas mycia wodą lub oczyszczania płynem micelarnym, aczkolwiek nie każdym. Naturalny odczyn pH skóry waha się pomiędzy 3,5 a 5,5, chroni on cerę przed grzybami chorobotwórczymi i bakteriami,które do rozwoju potrzebują środowiska zasadowego, a dodatkowo pomaga utrzymać pory w dobrym stanie.
Przy wyborze toniku należy kierować się typem cery.

Czy można zastąpić tonik płynem micelarnym?

W internecie pojawia się wiele sprzecznych informacji na ten temat. Niektórzy nawet twierdzą, że płyny micelarne również nie zaburzają naturalnego odczynu skóry. Szczerze mówiąc, nie do końca ufam tej teorii, ze względu na właściwości miceli, o których wspominałam wcześniej.Dodatkowo te dwa produkty różnią się zdecydowanie składami, a co za tym idzie działaniem.

Różnice pomiędzy tonikiem a płynem micelarnym

TONIKPŁYN MICELARNY
przywraca naturalny poziom pH skóry,oczyszcza skórę z nadmiaru sebum,
odświeża skóręświetnie radzi sobie z 
demakijażem.
w zależności od składu może wykazywać działanie: 
nawilżające, łagodzące,matujące, bakteriobójcze,
rozświetlające, złuszczające
zwiększa wchłanialność kosmetyków 
pielęgnacyjnych.

Nie chcę Cię namawiać do zakupu większej ilości kosmetyków, ale zastanów się,jakie masz podejście do produktów, które łączą w sobie działanie kilku innych tzw. 3w1 czy 10w1. Wierzysz w to, że płyn micelarny idealnie zmywa makijaż? Przeprowadź mały test. Przetrzyj cerę jak zwykle płynem micelarnym, po czym spójrz w lusterku powiększającym na swoje pory. Czy są dobrze oczyszczone? Masz wątpliwości? Przetrzyj buzię wacikiem nasączonym tonikiem i sprawdź, czy jest idealnie czysty?

W ponad 90%nie będzie! Zazwyczaj kobiety uważają, że jeden krok w oczyszczaniu skóry jest wystarczający. Niestety tak nie jest!

Chcesz poznać sekret idealnie czystej cery, uzbrójsię w cierpliwość – za kilka dni opublikuję post, któryrozwieje wszystkie wątpliwości na ten temat.

Posts created 76

11 thoughts on “Różnica pomiędzy płynem micelarnym a tonikiem.

  1. Ja też mam zawsze wątpliwości jak coś jest 3w1 albo 10w1, dlatego zazwyczaj używam wszystkiego osobno. Czasem tylko w wyjątkowych okolicznościach wspomagam się takimi „kompleksowymi produktami” np. na wyjazdach 🙂

    1. Prawda jest taka, że mleczko powinno się zmyć żelem, a potem użyć toniku. Już niedługo pojawi się wpis o wieloetapowym oczyszczaniu skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
error: Content is protected !!