fbpx

Spacerując po drogerii, na pewno zwróciłaś uwagę na podział: pielęgnacja skóry 25+, 35+ 45+ i tak dalej. Czy rzeczywiście powinnyśmy ściśle przestrzegać zaleceń producentów w tej kwestii? Uważasz, że tak? W takim razie mam propozycje, zapoznaj się z ofertą marek premium –gwarantuje Ci, że na większości opakowań nie znajdziesz tego typu podziału. O tym, dlaczego tak się dzieje, opowiem za chwilę.

W tym momencie powinnam przedstawić budowie skóry i procesy w niej zachodzące,ale tym razem sobie daruję – wtedy to byłby najdłuższy post w historii blogosfery.


Źródło: 1

Czynniki wpływające na starzenie się skóry

„Starzenie się skóry — jest naturalnym procesem polegającym na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, spowolnieniu procesów regeneracyjnych i utracie zdolności adaptacyjnych ustroju.
Decydującą rolę odgrywają tu czynniki genetyczne oraz współdziałające z nimi czynniki zewnętrzne, takie jak:promieniowanie UV, skażenie środowiska, palenie papierosów,niewłaściwa pielęgnacja i czynniki wewnętrzne, związane z zaburzeniami regulacji hormonalnej, nieprawidłowym odżywianiem i niedoborami witaminowymi.
Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość, spowodowana utratą zdolności dowiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku”.*

Przykra prawda jest taka, że starzeć zaczynamy się w dniu urodzenia. Z tego powodu o skórę tak jak o wszystkie narządy powinniśmy dbać od samego początku życia. Pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiają nasi rodzice, byśmy potem sami mogli kontynuować ich dzieło.

Pierwszymi krokami w odpowiedniej pielęgnacji skóry jest jej oczyszczanie, nawilżanie,natłuszczanie i ochrona przeciwsłoneczna. Dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny się opalać, aby układ odpornościowy ich skóry wykształcił się prawidłowo. Warto już wtedy wyrobić nawyk stosowania filtrów. Prawda jest taka, że jest to jeden z czynników przeciwstarzeniowych, niestety około 80% zniszczeń w skórze spowodowane jest właśnie fotostarzeniem się,które zaczną być widoczne około 40 roku życia.

Kolejnym ważnym (według niektórych najważniejszym) aspektem jest nawilżanie skóry. Nie zależnie od rodzaju cery nie wolno zapominać o tej czynności w końcu w 80% składamy się z wody. Nawilżanie skóry to nie tylko stosowanie kosmetyków np. z kwasem hialuronowym,ale również picie odpowiedniej dawki wody dziennie. W przypadku cer suchych, bardzo suchych, atroficznych czy atopowych warto nie tylko zadbać o odpowiednie nawilżenie, ale także o natłuszczenie skóry, które pomoże w ochronie i odbudowie płaszcza hydrolipidowego.

Po wejściu w okres dojrzewania warto zadbać o złuszczanie martwego naskórka. Ten zabieg nie tylko pomaga w oczyszczeniu skóry, wspomaga również procesy regeneracyjne, które przyczyniają się do szybszego gojenia się ewentualnych zmian trądzikowych.
Moim zdaniem nie zależnie od rodzaju skóry peelingowanie wykonywane w domu zawsze powinno być delikatne, ponieważ nie dysponujemy aparaturą pozwalającą określić grubość skóry. Stosowanie substancji o silnym działaniu złuszczającym powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa lub kosmetologa.

Często zapominamy o tym, że zarówno nasza skóra, jak i narządy codziennie poddawane są negatywnemu działaniu wolnych rodników. W uproszczeniu można porównać je do singla, który za wszelką cenę chce znaleźć miłość. Niestety nie ma dla niego znaczenia kto – jaka komórka– stanie na jego drodze. Łączy się z nim w parę, co doprowadza do ich namnożenia, a co za tym idzie do niszczenia i starzenia się tkanek. Co zrobić, by z nimi walczyć? Włączyć do pielęgnacji składniki o działaniu antyoksydacyjnym są to np. witaminy A, C,E, bajkalina i ekstrakt z zielonej herbaty.

Kiedy zacząć używać kremu przeciwzmarszczkowego?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Większość dermatologów czy marek kosmetycznych sugeruje, że powinniśmy zacząć to robić po ukończeniu 25 roku życia. Takich odpowiedzi udzielają na zadane pytanie bez zagłębiania się w poszczególne przypadki. Wszystko zależy od genów i jakości skóry. W celu określenia jej predyspozycji warto udać się do specjalisty w celu wykonania pełnej diagnozy.

Dzięki szeregowi testów dowiesz się:

 • jak dobrze nawilżona jest cera
 • jaki jestpoziom jej elastyczności
 • jak głęboko osadzone są naczyniakrwionośne
 • czy skóra ma tendencje do nadmiernegorogowacenia lub przetłuszczania

Każdy z tych podpunktów pomoże w ocenie potrzeb cery, co pozwoli na dobranie odpowiedniej pielęgnacji. Nie mam tutaj namyśli konkretnych produktów rekomendowanych przez specjalistę, a jedynie ich rodzaj.

Ciekawostka

Jakiś czas temu poddałyśmy się z moją mamą takiej diagnozie. Okazało się, że moja skóra jest w dużo gorszej kondycji niż jej. Nie chodziło tutaj o nieodpowiedni sposób pielęgnacji, a właściwości skóry.

Wyniki jednoznacznie zakończyły wszystkie nasze rozważanie, czemu ja używam kremów odżywczych, o działaniu przeciwzmarszczkowym sugerowanych dla wieku 45+, 50+, które momentalnie wchłaniają się w moją skórę, a moja mama lekkich formuł dla skór w przedziale wiekowym 25+, 30+.

Zastanawiasz się, po co Ci to pokazuję?
Pośrednio jest to odpowiedź na pytanie, które zadałam Ci na samym początku.Otóż marki premium nie stosują wskaźnika wieku na swoich produktach, ponieważ wiedzą, że każdy produkt trzeba odpowiednio dobrać do rodzaju i potrzeb skóry.

Posts created 76

21 thoughts on “Kiedy zacząć używać kremu przeciwzmarszczkowego?

 1. Bardzo ciekawy wpis 🙂 Oczywiście, że dobieramy produkty pielęgnacyjne do potrzeb naszej skóry, a nie według informacji na opakowaniach. Najważniejsze są składniki aktywne, których chcemy skórze dostarczyć 🙂 Ochrona przeciwsłoneczna to priorytet.

 2. Zaraz przekraczam 30 i od kilku miesięcy używam kremu przeciwzmarszczkowego. Z polecenia mojej kosmetyczki, do której wracam od 5 lat, od kiedy wyczuściła mi cerę z zaskórników.
  Moment, w którym kupowałam pierwszy krem przeciwzmarszczkowy był dla mnie jak cios w głowę. Dotarło do mnie, że nie będę już dwudziestolatką. No nie powiem, niezbyt przyjemne uczucie. Mam nadzieję, że nie tylko ja tak mam i to nic dziwnego :D.

  1. Z tego co wiem, wiele kobiet czuje się w ten sposób.

   Sama nigdy nie poczułam czegoś takiego. Ze względu na rodzaj skóry, bardzo wcześnie zaczęłam używać kremów odżywczych czy przeciwzmarszczkowych jest bardzo cienka, a dzięki takiemu zachowaniu skóra jest w lepszej kondycji.

 3. Moim zdaniem nie powinno być tych cyferek na produktach… Nie stosuję jeszcze kremu przeciwzmarszczkowego, ale powoli się przymierzam 🙂 Lepiej zapobiegać!

 4. Chyba powinnam stosować już jakieś kremy przeciwzmarszczkowe. Usiłuję nie zwracać uwagi na moje zmarszczki, ale coraz trudniej. Kiedyś słyszałam, że używanie kremów dla starszej grupy wiekowej powoduje, że skóra się przyzwyczaja i coraz mniej składników na nią działa. To nieprawda?

  1. To jeden z mitów!

   Skóra nie wchłonie z kremu substancji, których nie będzie potrzebowała, dlatego często kiedy czytamy recenzje natrafiamy na stwierdzenia, że zostawia tłusty film lub lepką warstwę. W takim przypadku osoba pisząca recenzję powinna się zastanowić czy winna temu jest np parafina lub gliceryna w składzie czy dany kosmetyk jest dla niej za mocny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
error: Content is protected !!