fbpx

Skóra wokół oczu jest zupełnie inna niż ta na twarzy bądź ciele. Ma mniej kolagenu, elastyny i gruczołów łojowych i jest aż pięć razy cieńsza od skóry w innych partiach ciała. Wszystkie te czynniki odpowiedzialne są za jej suchość, podatność na tworzenie się zmarszczek oraz widoczność zasinień pod oczami. Niestety nie możemy w magiczny sposób sprawić, by stała się grubsza jedynym ratunkiem jest odpowiednia pielęgnacja.

Tyle tytułem wstępu, jeżeli odwiedzasz mnie regularnie to doskonale wiesz, że od zawsze borykam się ze znacznym zasinieniem wokół oczu, które powiększa się w sytuacjach stresowych bądź kiedy mój organizm walczy z chorobą. Nigdy nie zapomnę jak podczas przygotowań do operacji moja mama powiedziała: ”Idź do łazienki, niedokładnie zmyłaś makijaż”, na co ja odpowiedziałam ze stoickim spokojem” „Nie malowałam się od dwóch dni”. Kurtyna.

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn powstawania cieni pod oczami, wpływ na ich intensywność bądź kolor ma dieta, ilość snu, zmiany hormonalne bądź chorobowe – nie będę się o tym rozwodzić, ponieważ wtedy byłby to post typowo medyczny, a nie urodowy.

Dieta

Ile razy już pisałam, że odpowiednia dieta to podstawa? 10 razy, a może 100? To bez znaczenia, bo i tak będę to powtarzać, ponieważ wierze w to że jesteśmy tym co jemy. Nie ma potrzeby zmiany sposobu żywienia by zmniejszyć zasinienia i obrzęki wokół oczu – wychodzę z założenia, że odżywiasz się racjonalnie – trzeba tylko pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody i uwzględnieniu kwasów omega 3-6-9. Pomogą one utrzymać równowagę hydrolipidową naskórka.

Sen

Poniżej przytoczę książkowy schemat ilości snu w zależności od wieku. Nie dajmy się jednak zwariować! Trzeba umieć wsłuchać się w swój organizm na przykład ja najlepiej się czuję kiedy prześpię około 6 godzin. Nie oznacza to jednak, że nie zdarza mi się spać 8 czy 9.

Wymagana ilość snu w zależności od wieku:

  • niemowlęta od 0 do 3 miesięcy – 14-17 godzin snu 
  • dzieci od 4 do 11 miesięcy – 12-15 godzin snu 
  • dzieci od 1 do 2 lat – 11-14 godzin snu 
  • dzieci od 3 do 5 lat – 10-13 godzin snu 
  • uczniowie w wieku od 6 do 13 lat – 9-11 godzin snu 
  • młodzież w wieku od 14 do 17 lat – 8-10 godzin snu 
  • dorośli od 18 do 64 lat – 7-9 godzin snu 
  • seniorzy powyżej 64. roku życia – 7-8 godzin snu


Przykra prawda jest taka, że w domowym zaciszu nie jesteśmy w stanie usunąć ciemnych podkówek pod oczami – jest to możliwe tylko i wyłącznie dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej; a jedynie zmniejszyć ich widoczność, oprócz wyżej wymienionych czynności została do omówienie kwestia prawidłowej pielęgnacji. Oprócz odpowiednio dobranego kremu do potrzeb skóry, równie istotny jest sposób aplikacji kosmetyku, ale o tym za chwilę najpierw skupmy się na składzie. Wbrew pozorom oprócz odpowiedniej kompozycji składników aktywnych, bardzo ważna jest konsystencja, nie może być zbyt ciężka, ponieważ może przeciążyć i tak delikatną okolicę wokół oczy, co poskutkuje pojawieniem lub pogłębieniem już istniejących zmarszczek mimicznych.

Składniki aktywne w kremach pod oczy – warte uwagi

  • Witamina C – działa rozjaśniająco i antyoksydacyjnie. 
  • Witamina E – tzw. witamina młodości. Działa antyoksydacyjnie i odżywczo na struktury skóry. 
  • Kofeina, wyciąg z ruszczyka, nostrzyka czy kasztanowca – poprawiają krążenie krwi i limfy. 
  • Hesperydyna, wyciąg z arniki – przyspieszają wchłanianie się sińców, wybroczyn lub krwiaczków, więc sprawdzają się doskonale również w przypadku bardzo widocznych sinych podkówek. 
  • Kwas hialuronowy – nawilża, spowalnia proces wyparowywania wody z naskórka, a także pobudza do pracy kolagen i elastynę znajdujące się w skórze. 
  • Koenzym Q10 – wspiera procesy naprawcze skóry, w tym produkcję kolagenu i elastyny. 
  • Peptydy – stymulują produkcję kolagenu i elastyny. W kosmetykach pełnią rolę substancji wygładzających i ujędrniających skórę. 
  • Retinol (witamina A) czyli witamina młodości – pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Co wpływa na regenerację, a w późniejszym okresie na pogrubienie i poprawę elastyczności, jędrności i napięcia skóry. 

Jeżeli chcesz poczytać więcej o składnikach aktywnych, na które warto zwracać uwagę zapraszam do wpisu o „TOP 5: substancji aktywnych w kremach przeciwzmarszczkowych”

Prawidłowa aplikacja kremu pod oczy 

Jak nakładasz krem pod oczy? Dam sobie rękę uciąć, że po prostu smarujesz górną powiekę i okolicę pod okiem no i ewentualnie wklepujesz kosmetyk. Nie jest to najlepszy pomysł! Większość kremów pod oczy w ogóle nie powinna być aplikowana na górną powiekę. Teraz zastanawiasz się pewnie „To jak u licha mam nakładać krem pod oczy?” To proste na granicy kości jarzmowej i pod łukiem brwiowym delikatnie wklepując najlepiej palcem serdecznym. Nie ma potrzeby nakładania kosmetyku w okolicy worka spojówkowego, może to przyczynić się do podrażnień i odczynów alergicznych. Przypominam, że wokół oka znajduje się mięsień okrężny, który pod wpływem mimowolnych ruchów gałki ocznej rozprowadzi krem tam gdzie potrzeba. Jeżeli masz problemy z obrzękami warto wspomóc skórę delikatnym masażem.

1. Aplikujemy krem pod oczy – na granicy kości jarzmowej i pod łukiem brwiowym. 

2. Masaż zaczynamy od zewnętrznego kącika i powoli przesuwamy się w kierunku nosa, a następnie kierujemy się pod brew. Wykonujemy trzy takie okręgi. 

3. Wykonujemy malutkie ósemki, zaczynając od końcówki brwi do kości jarzmowej. Ruch powtarzamy trzy razy. 

4. Kończąc poprzedni ruch przy kości jarzmowej, wykonujemy dużą ósemkę wokół oczu. Ruch powtarzamy trzy razy. Wykonujemy krok 2-3 po drugiej stronie. 

5. Po między brwiami wykonujemy 3 ruchy pionowe w kierunku czoła. 

Zabieg można również wykonać przy użyciu specjalnych masażerów np.: z DermoFuture Precision, które nie tylko delikatnie rozgrzeją skórę, co poprawi wchłanianie kosmetyku, ale również dzięki mikro – drganiom pobudzą włókna kolagenowe i elastynowe do pracy. 

Skóra wokół oczu jest jednym z tych miejsc oprócz szyi, dekoltu, dłoni i stóp (o ich prawidłowej pielęgnacji opowiem za jakiś czas), które zdradzają nasz wiek, dlatego też poświęć jej trochę swojego czasu i miłości.

Posts created 76

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
error: Content is protected !!