fbpx

Cellulit czy cellulitis + masaż bańką chińską.

Zawsze, kiedy kończy się zima, my kobiety zaczynamy zwracać uwagę na stan skóry – w końcu chcemy móc pochwalić się gładkim ciałem na plaży. Zazwyczaj sen z powiek spędza tzw. skóra pomarańczowa.Zanim jednak opowiem o zabiegu, dzięki któremu w domowym zaciszu można się jej pozbyć, musisz wiedzieć, z czym tak naprawdę będziesz walczyć.

CELLULIT CZY CELLULITIS?

Cellulit to nazwa używana w kosmetologii, czyli stwardnienie tkanki tłuszczowej, dystrofia tkanki podskórnej o charakterze niezapalnym, występującym najczęściej na udach,pośladkach i biodrach.
Natomiast cellulitis jest chorobą,objawiająca się stanem zapalnym tkanek podskórnych. Jego najczęstszą przyczyną jest infekcja bakteryjna. Objawem zewnętrznym jest silny obrzęk miejsca chorobowego o sino czerwonym zabarwieniu, świąd i silny ból. Dodatkowo mogą wystąpić objawy zbliżone do grypy – rozbicie, dreszcze oraz wysoka temperatura.


PRZYCZYNY WYSTĘPOWANIA CELLULITU.

•  Dieta bogata w sól i tłuszcze
•  Zbyt mała aktywność fizyczna
•  Siedzący tryb życia
•  Noszenie zbyt ciasnych ubrań
•  Zaburzenia funkcjonowania układu limfatycznego
•  Zaburzenia gospodarki hormonalnej
•  Predyspozycje genetyczne


ETAPY ROZWOJU CELLULITU.


TYP I: brak objawów klinicznych; powierzchnia skóry jest gładka, po ujęciu skóry w fałd widoczne jest nieznaczne po bruzdowanie tzw. skórka pomarańczowa.

TYP II:niewielkie zwłóknienie tkanki podskórnej; podczas stania i leżenia skóra jest gładka, przy ściśnięciu widać małe uwypuklenia i zagłębienia oraz zaciemnienia.

TYP III: znaczne zwłóknienie tkanki podskórnej; podczas leżenia skóra wydaje się gładka, przy staniu widać lekkie uwypuklenia, przy próbie szczypania objaw się zaostrza, wyczuwalne są guzki;

TYP IV: pojawiają się dolegliwości bólowe, wynikające z ucisku guzków zwłókniałego kolagenu na naczynia włosowate i włókna nerwowe; widać uwypuklenia podczas stania, leżenia i przy próbie szczypania, guzki większych rozmiarów rozdzielone są tkanką włóknistą.

Większość z kobiet boryka się z cellulitem wodnym, powstającym na skutek zatrzymania wody w organizmie lub tym typu I i II, z którymi dość łatwo można się uporać. Wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, zwiększyć aktywność fizyczną, oraz zainteresować się masażami i zabiegami antycellulitowymi.
Jednym z zabiegów, które można wykonać samodzielnie, jest masaż bańką chińską, który polega na wykorzystaniu próżniowego zasysania skóry i znajdujących się pod nią tkanek.


Przeciwwskazania do masażu bańką chińską.

•  Podwyższona temperatura ciała
•  Choroby nowotworowe i zakaźne
•  Padaczka, zespół odstawienia alkoholu czy narkotyków
•  Stwardnienie rozsiane
•  Przerwanie ciągłości i stany zapalne skóry
•  Niewydolność krążenia (np. zapalenie żył i żylaki), a także nadciśnienie tętnicze, wady serca i choroby serca
• Miesiączka
• Ciąża
• Wiek (nie wykonuje się masażu u osób powyżej 80.roku życia)

JAK WYKONAĆ MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ.

Krok 1
Ciepły prysznic połączony z peelingiem ciała wykonywanym w kierunku serca. Warto w międzyczasie umieścić bańkę w ciepłej wodzie koło 40C. Przed samym wykonaniem zabiegu należy dokładnie osuszyć zarówno ciało, jak i bańkę.

Krok 2
Nałożenie na skórę olejku do masażu lub antycellulitowego w kierunku do serca. Składzie olejku antycellulitowego powinny znaleźć się np.:kofeina, żeń szeń, fasola, L- karnityna, retinol,koenzym A, algi zielone i brunatne, bluszcz pospolity, nostrzyk żółty, arnika górska, ziele skrzypu polnego, kasztanowiec, ekstrakt z grejpfruta olejki eteryczne: geraniowy, jałowcowy, neroli, cynamonowy i imbirowy. Warto nałożyć go dość sporo.

Krok 3
Masaż zaczynamy na udach. Należy bańkę chwycić u nasady, wciskając kciukami jej górną część i przyłóż do skóry nad kolanem. Powinna ona przyssać się do skóry z taką siłą, aby nie powodować bólu. Z doświadczenia wiem, że ten rodzaj masażu do najprzyjemniejszych nie należy, a ból występuje prawie zawsze. Jeżeli bańka przyssała się zbyt mocno, wystarczy lekko ją podważyć, by ją odessać, na przykład delikatnie włożyć do niej palec, by dopuścić powietrze do środka. Nie wolno odrywać bańki na siłę!

Następnie, przyssaną bańkę przesuwaj ku pachwinie ruchem linearnym: z dołu w górę, w linii prostej, przesuwając się w kierunku zewnętrznej strony nogi. Jeśli na mięśniach ud pojawi się przekrwienie,oznacza to, że bańka została prawidłowo przystawiona. Jeśli na skórze pojawią się siniaki, zmniejsz stopień zassania bańki.

Krok 4
Powtórz czynności na drugim udzie.

Krok 5
Ponownie wykonaj masaż obu ud, tym razem ruchami okrężnymi — bańkę przemieszczaj kolistymi ruchami od kolana w kierunku pośladków, a następnie skieruj ją w stronę kolana i przemieszczaj bańkę ku zewnętrznej stronie uda.

Krok 6
Wykonaj masaż techniką ósemek.Wykonuj bańką ruchy w kształcie 8, kierując się od wewnętrznej do zewnętrznej strony nogi.

Krok 7
Powtórz wszystkie czynności na pośladkach, kierując się z dołu do góry oraz po skosie, od środka na zewnątrz.

Po zakończonym zabiegu skóra będzie zaczerwieniona, mogą również pojawić się delikatne siniaki. Po masażu warto założyć ciepłe spodnie bądź położyć się do łóżka.
Po poprawnie wykonanym zabiegu w bańce będzie widoczna ciemna substancja, często o niezbyt przyjemnym zapachu. Jest to mieszanka oleju, potu i toksyn, które uwolniły się podczas zabiegu. Jest to całkowicie normalne. Bańkę należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie z mydłem, osuszyć i zdezynfekować.

Dla uzyskania jak najlepszych efektów,warto jest wykonać serię 10 zabiegów w 2-3 dniowych odstępach.Później dla podtrzymania efektu masaż można powtarzać raz w tygodniu.

Masaż bańką chińską jest najstarszym rodzajem masażu podciśnieniowego, a także jedynym możliwym do wykonania w domowym zaciszu. W salonach kosmetycznych bądź spa, spotkać się można również z masażem dermo —masażerem lub popularną ostatnio endermologią.

Pamiętaj,że tego typu zabieg jest uzupełnieniem zdrowej diety i aktywnego trybu życia. Nie ma złudzeń, by on sam zdziałał cuda!

Posts created 76

17 thoughts on “Cellulit czy cellulitis + masaż bańką chińską.

  1. Trzeba pamiętać, że może być on przekazywany genetycznie, jednak zawsze można zmniejszyć jego widoczność, lub przebadać się pod kątem cellulitisu – w pierwszych fazach może być łudząco podobny do cellulitu.

  1. Kiedy tylko dojdę do siebie po zabiegach suchego igłowania postaram się nagrać film jak poprawnie wykonać taki masaż.

 1. Świetny post!
  Cały czas mnie zaskakuje, jak często te obie nazwy są używane zamiennie. Super, że wyjaśniłaś to w tak przejrzysty i nie pozostawiający żadnych wątpliwości sposób.

 2. Znałam te dwa pojęcia i róznice między nimi, ale dosyć często słyszę jak kobiety je mylą lub używają zamiennie. Ja na szczęście nie mam cellulitu, ale słyszałam że bardzo pomaga picie dużej ilości wody oraz ćwiczenia na te partie ciała.

  1. To prawda!

   Woda wspomaga metabolizm, a co za tym idzie usuwanie toksyn z organizmu, które również odpowiedzialne są za powstawanie cellulitu.

  1. Może to dziwne, ale kiedyś nie zwracałam na to uwagi, niestety im jestem starsza tym bardziej krytyczna staje się w stosunku do siebie. Nie pozostaje mi nic innego jak próbować walczyć z moimi niedoskonałościami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
error: Content is protected !!