fbpx

Z zazdrością patrzysz na dłonie innych kobiet, mogących pochwalić się nienagannym manicure, a chwilę później spoglądasz na swoje połamane paznokcie, myśląc że nigdy nie będziesz mogła sobie pozwolić na idealnego french’a, ombre, efekt holo, lustra czy syrenki.

W dzisiejszych czasach panuje przekonanie, że wymyślne zdobienia są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla posiadaczek długich, najczęściej sztucznych paznokci. Ten przywilej przypisywany jest zazwyczaj kobietom,które nie pracują, bądź wykonują tak zwany wolny zawód. Nic bardziej mylnego! Każdą z tych metod zdobienia można wykonać na krótkich paznokciach pomalowanych na jasne odcienie. Jednak kluczem do pięknego manicure jest zadbana płytka paznokciowa. Ponad 80% kobiet skarży się na słabe, rozdwajające i łamiące się paznokcie. Należysz do tej grupy, ale czy wiesz co jest przyczyną tych problemów i sobie z nimi radzić?

Przyczyny łamliwości paznokci:

  • osłabienie struktury płytki paznokciowej spowodowane obryzganiem lub niepoprawnie wykonaną stylizacją
  • niedobory witamin i składników mineralnych, zwłaszcza witaminy A, B, E oraz cynku, wapnia i krzemu
  • brak rękawiczek ochronnych podczas wykonywania prac domowych
  • choroby płytki paznokciowej takie jak grzybica, drożdżyca, łuszczyca, onycholiza czy atrofia
  • nieprawidłowe funkcjonowanie nerek, wątroby, choroby tarczycy

8 sposobów radzenia sobie z łamliwością paznokci

1. Przestań obgryzać paznokcie

W tym przypadku wszystko zależy od Ciebie i twojej silnej woli! Dam sobie ręką uciąć, że maltretujesz paznokcie i/lub skórki w sytuacjach stresowych. Możesz mi nie wierzyć, ale jako dziecko również obgryzałam paznokcie. Co mi pomogło? Może to głupie, ale zobaczyłam kiedyś zdjęcie naturalnych, długich paznokci na jednym z blogów i zapragnęłam takie mieć. Dzięki temu z dnia na dzień przestałam je obgryzać.

2. Zmień manicurzystkę

Jeżeli Twoje paznokcie osłabiły się po manicure hybrydowym lub stylizacji żelowej, pora zastanowić się nad zmianą stylistki. Poprawnie wykonana stylizacja nie powinna mieć wpływu na stan płytki paznokciowej, ale o tym opowiem więcej za jakiś czas.

3. Zapomnij o nożyczkach i obcinaczkach do paznokci

Skracaj paznokcie tylko i wyłącznie za pomocą papierowego lub szklanego pilnika, piłując w jedną stronę. Obcinanie płytki paznokciowej niekorzystnie wpływa na jej strukturę, poprzez nacisk, z jakim na nią oddziałuje.

4. Zakładaj rękawiczki do prac domowych

Wiem, że utrudniają one wykonanie poszczególnych prac, ale chronią skórę i paznokcie przed działaniem wysuszającym i podrażniającym przez środki chemiczne.

5. Kąpiel w ciepłej oliwie z oliwek

Raz w tygodniu wykonuj delikatny peeling dłoni oraz wymocz paznokcie w ciepłej oliwie z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. Osusz dłonie, a pozostałości mikstury wmasuj w skórę i płytkę paznokcia, dzięki czemu poprawisz krążenie w okolicy macierzy. Taki zabieg nie tylko nawilży i uelastyczni paznokcie, ale również je rozjaśni.

6. Używaj odżywki do paznokci

Nie ma znaczenia jakiej. Chodzi o to, by dostarczyć paznokciom brakujących substancji odżywczych. Większość odżywek ma postać przeźroczystego lakieru do paznokci, który dodatkowo utwardzi płytkę, chroniąc ją przed urazami mechanicznym. Uprzedzając wszelkie pytania o odżywkę Eveline, nie mam nic przeciwko niej, pod warunkiem, że używa się jej rozsądnie. Co mam na myśli? No cóż moim zdaniem używanie jakiejkolwiek odżywki przez siedem dni, potem zmycie i od początku jest bez sensowne. Uważam, że najbardziej rozsądnym modelem stosowania są dwie warstwy aż do zmycia.

7. Zaprzyjaźnij się z witaminą A+E w kapsułkach

Codziennie wieczorem przez minimum 3 miesiące wcieraj w płytkę i skórki witaminę A+E – kapsułkę przekuj i zaaplikuj po kropelce na każdy paznokieć. Zawartość jednej powinna spokojnie wystarczyć na wszystkie palce. Taka kuracja nawilży, uelastyczni i odżywi pazurki i skórki.

8. Zbilansowana dieta

Po raz kolejny odwołam się do mojego ulubionego ostatnio stwierdzenia, czyli „jesteś tym, co jesz”. Jak wiesz, odpowiednia dieta ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i zdrowie, ale także wpływa na każdy element naszego ciała, również na włosy, skórę i paznokcie. W przypadku nadmiernej łamliwości paznokci zadbaj o dostarczenie do organizmu odpowiednich ilości:

wapnia — jego duże stężenie znajduje się w produktach mlecznych, jednak jeżeli cierpisz na nietolerancje laktozy nic straconego, w takim przypadku wpleć do swojej diety: boćwinę, kapustę włoską, jarmuż, natkę pietruszki, szczypiorek, suszone figi, morele, migdały, orzechy laskowe, nasiona słonecznika, maku, sezamu oraz płatki owsiane czy otręby pszenne.

witamina A i beta-karoten – mleko, sery żółte, jaja, wątróbka wieprzowa, makrela wędzona, marchew, dynia, czerwona papryka, pomidory, szpinak, morele, brzoskwinie, wiśnie, śliwki,

witamina E – oleje roślinne, orzechy laskowe i włoskie, migdały, pestki dyni, nasiona słonecznika, natka pietruszki, papryka,

witaminy z grupy B – pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo razowe, otręby pszenne, kasza gryczana, ryż brązowy), drożdże, wątróbka, jaja,

witamina C – natka pietruszki, czarna porzeczka, owoce cytrusowe, pomidory, kapusta, papryka, ziemniaki, żurawina, acerola,

Korzystnie na stan paznokci wpływają również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (tzw. NNKT). Są one dostarczane przez oleje roślinne i oliwę z oliwek, orzechy włoskie, tłuste ryby morskie oraz kiełki pszenicy.

Pierwsze efekty powinnaś zobaczyć po około 3 miesiącach sumiennego przestrzegania powyższych zasad i wykonywania wspominanych zabiegów.

A Ty jakie masz swoje sprawdzone sposoby na walkę z łamliwymi, kruchymi i rozdwajającymi się paznokciami?

Posts created 76

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
error: Content is protected !!