Ponieważ zostałam przez was zapytana, jak wygląda pielęgnacja tatuażu, postanowiłam opisać cały proces od początku, z perspektywy tej, która to przeżyła.
Jak przygotować się do tatuowania?
Zanim wybierzesz się na planowaną wizytę do studia tatuażu, zadbaj odpowiednio o skórę,na której zostanie wykonany wzór. Na około 4–5 dni przed skórę w miejscu, które planujesz wytatuować, należy odpowiednio złuszczyć za pomocą peelingu, a przez kolejne dni nawilżać. Tatuatorzy zalecają również, by nie spożywać alkoholu, który powoduje wzrost ciśnienia krwi, co utrudnia proces krzepnięcia i gojenia się tatuażu (i innych ran). Wstrzemięźliwość należy zachować także przez kilka dni po tatuowaniu.
Istotne jest także odpowiednie nastawienie. Zabieg, zwłaszcza pierwszy, dla wielu osób jest stresującym przeżyciem, a nadmierne napięcie nerwowe może potęgować dolegliwości bólowe. Dlatego przed zabiegiem wyśpij się i zjedz pełnowartościowy posiłek. W zależności od wielkości i stopnia skomplikowania wzoru jego wykonanie może zająć nawet kilka godzin, co w połączeniu z podwyższonym stężeniem adrenaliny we krwi oraz osobniczą odpornością na ból sprawia, że jest to zabieg niezwykle energożerny.
Jak pielęgnować świeży tatuaż?
Na początku wzór musi zostać prawidłowo zabezpieczony przez tatuażystę.Najczęściej jest to ”opatrunek” z folii lub bandaż,które tworzą barierę ochronną przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Usuń go po upływie maksymalnie 24 godzin od zabiegu (zwykle po 3–4 godzinach), swobodny dostęp powietrza do rany przyspiesza proces gojenia się tatuażu.
Po zdjęciu opatrunku przetrzyj skórę (nie myj) ciepłą wodą z dodatkiem żelu lub mydła antybakteryjnego, np. szarego i delikatnie osusz za pomocą papierowego ręcznika, unikając przy tym pocierania. Następnie zaaplikuj odpowiednią maść na tatuaż. Najczęściej polecanym jest Bephanten lub Alantan Plus. Są to preparaty z dużą zawartością alantoiny, która doskonale natłuszcza skórę oraz przyspiesza proces proliferacji komórek nabłonka, dzięki czemu proces gojenia tatuażu zostaje skrócony, a ryzyko powstania blizny ulega zminimalizowaniu.
Stosowanie maści zmniejsza także dyskomfort, związany z podrażnieniem skóry, dzięki właściwościom kojącym i łagodzącym. W trakcie gojenia się skóry unikaj preparatów, zawierających w składzie wazelinę, która na powierzchni rany tworzy tłusty film, ograniczający swobodny dopływ powietrza. Co więcej, może też powodować blaknięcie tatuażu. Wzór smaruj co najmniej 3 razy dziennie, przez około 10 dni.
Świeży tatuaż powinien pozostawać lekko wilgotny, aby na jego powierzchni niepowstały strupki strupków.
Jak długo goi się tatuaż?
Długość gojenia tatuażu uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji i miejsca,na którym został wykonany. Optymalnie proces ten trwa około 2 tygodni. W tym czasie bardzo dokładnie obserwuj skórę. Zdarza się,że tatuaż się nie goi się prawidłowo. Może to oznaczać, że doszło do rozwoju infekcji. Do objawów stanu zapalnego należą:
• silne zaczerwienienie skóry i obrzęk,
• uczucie gorąca w miejscu wykonanego tatuażu,
•ropne wycieki z rany,
• gorączka.
Każdy z powyższych objawów musisz skonsultować z lekarzem, rozwój zakażenia w obrębie skóry może szybko rozprzestrzenić się na cały organizm, co grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi
Czego należy unikać po zrobieniu tatuażu?
Decydując się na wykonanie tatuażu, pamiętaj, że istnieje szereg czynników, które mogą negatywnie wpływać na gojenie się skóry, jaki intensywność samego wzoru, dlatego postaraj się unikać
•długotrwałego moczenia tatuażu – przez około 2 tygodnie od zabiegu zrezygnuj z długich kąpieli w wannie na rzecz krótkiego prysznica, nie korzystaj z kąpieli w basenach, jacuzzi czy z sauny,
• kąpieli słonecznych i korzystania z solarium,
•nadmiernego pocierania tatuażu, także poprzez noszenie zbyt obcisłej odzieży, jeżeli zabieg wykonywany jest zimą, warto wydłużyć okres noszenia opatrunku do pełnego zagojenia,zakładając go tylko wtedy kiedy musimy nosić przylegające ubrania
• zabrudzania tatuowanego miejsca,
• uprawiania intensywnych sportów,
• drapania, nawet jeśli w wyniku naturalnego procesu gojenia się rany występuje mniej lub bardziej nasilone uczucie swędzenia skóry.
Jak dbać o tatuaż?
Pielęgnacja tatuażu ma duże znaczenie nie tylko w przypadku świeżego tatuażu, ale także po jego zagojeniu. Dzięki temu rysunek, zwłaszcza kolorowy,będzie prezentował się tak samo dobrze zaraz po zabiegu, jak i po latach od wykonania.
Kluczowe w codziennej pielęgnacji zagojonego tatuażu jest jego nawilżanie, np. kremem, balsamem do ciała czy oliwką. Nie wolno również zapominać o ochronie przeciwsłonecznej zwłaszcza w okresie letnim.
Warto pamiętać,iż na wygląd tatuażu duży wpływ ma karnacja skóry – im jaśniejsza, tym tatuaże prezentują się lepiej i na dłużej zachowują swoją intensywność oraz wyrazistość.
Masz tatuaż – jak wspominasz proces jego wykonywania?
Zastanawiasz się nad ozdobieniem swojej skóry – co Cię powstrzymuje?
Słyszałam już wcześniej o niektórych z tych rzeczy, bo dużo moich znajomych wykonywało u siebie tatuaż 😉
W takim razie mogę się cieszyć, że informacje, które przekazałam pokrywają się z doświadczeniami innych.
A jakie jest Twoje zdanie odnośnie tatuaży?
Kiedyś zastanawiałam się nad smokiem na kostce. Nie zdecydowałam się i w sumie nie żałuję. Ale niektóre tatuaże to prawdziwe dzieła sztuki, aż miło popatrzeć.
Możliwe, że ten wzór nie był Ci pisany 😉
Oj tak to prawda, ja np stale podziwiam tatuaże Michała z Twoje Źródło Urody.
Mój trzyma się całkiem nieźle, a ma już 10 lat. Myślę, że jak jest dobrze zrobiony i dobrze wygojony to może cieszyć całe życie 😉
To prawda!
Mój co prawda ma dopiero rok, ale nawet nie ma na nim śladu kiedy kot mnie zadrapał.
nie dla mnie tatuaże :d nie mogłabym się zdecydować co chcę mieć wytatuowane 😀 jakoś nie wyobrażam sobie wzoru, który nie znudziłby mi się po miesiącu :d
No tak, to byłby problem. 🙂
Też uważam, że wzór musi być dobrze przemyślany.
Tatuaż nie jest dla mnie, ale widziałam jak pielęgnował swój mój przyjaciel. Szczególnie na początku trzeba o niego dbać
To prawda, początki są wymagające, jednak później staje się nie odłączą częścią naszej skóry i wymaga dokładnie takiej samej pielęgnacji.
Ja na razie nie planuję robić sobie tatuaży, ale kto wie, może w przyszłości… 😉
Bardzo dobre podejście, nigdy nie mów nigdy xD
Sobie nie zrobię nigdy ale niektóre mi się podobają
Jest jakiś konkretny styl lub wzór, który Ci się podoba?
Nie , tatuaż to nie dla mnie,
tym bardziej ,że później tyle osób żałuje ,że zrobiło…
Najczęściej dzieje się tak kiedy wzór nie był przemyślany oraz kiedy nie poświęciło się odpowiednio dużo czasu by znaleźć tatuatora.
Ja niestety nie mogę sobie pozwolić na taką ozdobę.
Mogę spytać dlaczego?
Bardzo przydatne informacje, marzy mi się tatuaż, ale mąż jest przeciwny ;p może kiedyś go przekonam 😀
Misio też jest przeciwnikiem, ale prawda jest taka, że to moje ciało, a on nie kocha mnie za ciało – jego piękno na swój sposób przemija.
Ja już jeden mam! 🙂 Kota na karku! <3
Chętnie bym go zobaczyła. Może mogłabyś wrzucić jego zdjęcie na facebook’u pod postem z tatuażami?
Zawsze podziwiam tatuaże na innych. Ale sobie nie chcę robić, jakoś nie czuję do nich pociągu, nie są mną.
Masz bardzo dobre podejście! Tatuaż musi być częścią osoby która go nosi.
Nie myślałam nad zrobieniem tatuażu…. no dobra tak szczerze hipotetycznie przeszła mi myśl przez głowę….w każdym razie nic konkretnego… ale powstrzymują mnie dwie rzeczy:
1) a co jak mi sie znudzi?
No t nie ma żartów bo tatuaż to na całe życie…
2) Ból…
1) moim zdaniem to kwestia bardzo indywidualna, a przede wszystkim dobrze przemyślanego wzoru.
2) Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi są ludzie którzy płaczą przy wykonywaniu tatuażu, a są tacy jak ja – mogący spać w tym czasie.
Podobają mi się tatuaże, dzisiaj widziałam drzewa ale sama sobie nie zrobię.
Czemu?
Bardzo dobry artykuł, sam mam dwa tatuaże i początki są trudne, bo trzeba o niego dbać.
Jak ktoś ma życzenie, to proszę bardzo, ale ja osobiście bym nie zrobiła..
Robienie sobie tatuażów nie jest chyba dla mnie. Bardziej wolę ozdabiać swój umysł niż swoje ciało 🙂
Niezwykle przydatny tekst. Ja tatuażu robić nie planuję, ale nie wiadomo, co przyniesie los 😀
Od dłuzszego czasu zastanawiam się nad tatuażem , ale jeszcze się waham (choć jestem coraz bliższa podjęcia takiej decyzji). Dzięki za wszelkie porady 🙂
Mam 11 tatuaży, zrobisz raz to od razu chcesz następny! I faktem jest, że trzeba je pielęgnować całe życie, uważać na słońce, nawilżać 🙂
Ja polecam specjalne plastry przepuszczające powietrze po zrobienie tatuażu zamiast folii.
Dobre podsumowanie. Od siebie dodam, że swędzenie można zlikwidować lub zniwelować stosując https://skinproject.tattoo – niedrapanie strupków staje się wówczas dużo prostszym do przebrnięcia wyzwaniem 🙂