fbpx

Tatuaż – jak się przygotować, jak pielęgnować.

Ponieważ zostałam przez was zapytana, jak wygląda pielęgnacja tatuażu, postanowiłam opisać cały proces od początku, z perspektywy tej, która to przeżyła.
Jak przygotować się do tatuowania?

Zanim wybierzesz się na planowaną wizytę do studia tatuażu, zadbaj odpowiednio o skórę,na której zostanie wykonany wzór. Na około 4–5 dni przed skórę w miejscu, które planujesz wytatuować, należy odpowiednio złuszczyć za pomocą peelingu, a przez kolejne dni nawilżać. Tatuatorzy zalecają również, by nie spożywać alkoholu, który powoduje wzrost ciśnienia krwi, co utrudnia proces krzepnięcia i gojenia się tatuażu (i innych ran). Wstrzemięźliwość należy zachować także przez kilka dni po tatuowaniu.
Istotne jest także odpowiednie nastawienie. Zabieg, zwłaszcza pierwszy, dla wielu osób jest stresującym przeżyciem, a nadmierne napięcie nerwowe może potęgować dolegliwości bólowe. Dlatego przed zabiegiem wyśpij się i zjedz pełnowartościowy posiłek. W zależności od wielkości i stopnia skomplikowania wzoru jego wykonanie może zająć nawet kilka godzin, co w połączeniu z podwyższonym stężeniem adrenaliny we krwi oraz osobniczą odpornością na ból sprawia, że jest to zabieg niezwykle energożerny.

Jak pielęgnować świeży tatuaż?

Na początku wzór musi zostać prawidłowo zabezpieczony przez tatuażystę.Najczęściej jest to ”opatrunek” z folii lub bandaż,które tworzą barierę ochronną przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Usuń go po upływie maksymalnie 24 godzin od zabiegu (zwykle po 3–4 godzinach), swobodny dostęp powietrza do rany przyspiesza proces gojenia się tatuażu.
Po zdjęciu opatrunku przetrzyj skórę (nie myj) ciepłą wodą z dodatkiem żelu lub mydła antybakteryjnego, np. szarego i delikatnie osusz za pomocą papierowego ręcznika, unikając przy tym pocierania. Następnie zaaplikuj odpowiednią maść na tatuaż. Najczęściej polecanym jest Bephanten lub Alantan Plus. Są to preparaty z dużą zawartością alantoiny, która doskonale natłuszcza skórę oraz przyspiesza proces proliferacji komórek nabłonka, dzięki czemu proces gojenia tatuażu zostaje skrócony, a ryzyko powstania blizny ulega zminimalizowaniu.
Stosowanie maści zmniejsza także dyskomfort, związany z podrażnieniem skóry, dzięki właściwościom kojącym i łagodzącym. W trakcie gojenia się skóry unikaj preparatów, zawierających w składzie wazelinę, która na powierzchni rany tworzy tłusty film, ograniczający swobodny dopływ powietrza. Co więcej, może też powodować blaknięcie tatuażu. Wzór smaruj co najmniej 3 razy dziennie, przez około 10 dni.
Świeży tatuaż powinien pozostawać lekko wilgotny, aby na jego powierzchni niepowstały strupki strupków.

Jak długo goi się tatuaż?

Długość gojenia tatuażu uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji i miejsca,na którym został wykonany. Optymalnie proces ten trwa około 2 tygodni. W tym czasie bardzo dokładnie obserwuj skórę. Zdarza się,że tatuaż się nie goi się prawidłowo. Może to oznaczać, że doszło do rozwoju infekcji. Do objawów stanu zapalnego należą:
• silne zaczerwienienie skóry i obrzęk,
• uczucie gorąca w miejscu wykonanego tatuażu,
•ropne wycieki z rany,
• gorączka.
Każdy z powyższych objawów musisz skonsultować z lekarzem, rozwój zakażenia w obrębie skóry może szybko rozprzestrzenić się na cały organizm, co grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi

Czego należy unikać po zrobieniu tatuażu?

Decydując się na wykonanie tatuażu, pamiętaj, że istnieje szereg czynników, które mogą negatywnie wpływać na gojenie się skóry, jaki intensywność samego wzoru, dlatego postaraj się unikać
•długotrwałego moczenia tatuażu – przez około 2 tygodnie od zabiegu zrezygnuj z długich kąpieli w wannie na rzecz krótkiego prysznica, nie korzystaj z kąpieli w basenach, jacuzzi czy z sauny,
• kąpieli słonecznych i korzystania z solarium,
•nadmiernego pocierania tatuażu, także poprzez noszenie zbyt obcisłej odzieży, jeżeli zabieg wykonywany jest zimą, warto wydłużyć okres noszenia opatrunku do pełnego zagojenia,zakładając go tylko wtedy kiedy musimy nosić przylegające ubrania
• zabrudzania tatuowanego miejsca,
• uprawiania intensywnych sportów,
• drapania, nawet jeśli w wyniku naturalnego procesu gojenia się rany występuje mniej lub bardziej nasilone uczucie swędzenia skóry.

Jak dbać o tatuaż?

Pielęgnacja tatuażu ma duże znaczenie nie tylko w przypadku świeżego tatuażu, ale także po jego zagojeniu. Dzięki temu rysunek, zwłaszcza kolorowy,będzie prezentował się tak samo dobrze zaraz po zabiegu, jak i po latach od wykonania.
Kluczowe w codziennej pielęgnacji zagojonego tatuażu jest jego nawilżanie, np. kremem, balsamem do ciała czy oliwką. Nie wolno również zapominać o ochronie przeciwsłonecznej zwłaszcza w okresie letnim.
Warto pamiętać,iż na wygląd tatuażu duży wpływ ma karnacja skóry – im jaśniejsza, tym tatuaże prezentują się lepiej i na dłużej zachowują swoją intensywność oraz wyrazistość.

Masz tatuaż – jak wspominasz proces jego wykonywania?
Zastanawiasz się nad ozdobieniem swojej skóry – co Cię powstrzymuje?

Posts created 76

36 thoughts on “Tatuaż – jak się przygotować, jak pielęgnować.

    1. W takim razie mogę się cieszyć, że informacje, które przekazałam pokrywają się z doświadczeniami innych.

      A jakie jest Twoje zdanie odnośnie tatuaży?

    1. Możliwe, że ten wzór nie był Ci pisany 😉

      Oj tak to prawda, ja np stale podziwiam tatuaże Michała z Twoje Źródło Urody.

  1. nie dla mnie tatuaże :d nie mogłabym się zdecydować co chcę mieć wytatuowane 😀 jakoś nie wyobrażam sobie wzoru, który nie znudziłby mi się po miesiącu :d

    1. To prawda, początki są wymagające, jednak później staje się nie odłączą częścią naszej skóry i wymaga dokładnie takiej samej pielęgnacji.

    1. Najczęściej dzieje się tak kiedy wzór nie był przemyślany oraz kiedy nie poświęciło się odpowiednio dużo czasu by znaleźć tatuatora.

    1. Misio też jest przeciwnikiem, ale prawda jest taka, że to moje ciało, a on nie kocha mnie za ciało – jego piękno na swój sposób przemija.

  2. Nie myślałam nad zrobieniem tatuażu…. no dobra tak szczerze hipotetycznie przeszła mi myśl przez głowę….w każdym razie nic konkretnego… ale powstrzymują mnie dwie rzeczy:
    1) a co jak mi sie znudzi?
    No t nie ma żartów bo tatuaż to na całe życie…
    2) Ból…

    1. 1) moim zdaniem to kwestia bardzo indywidualna, a przede wszystkim dobrze przemyślanego wzoru.
      2) Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi są ludzie którzy płaczą przy wykonywaniu tatuażu, a są tacy jak ja – mogący spać w tym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
error: Content is protected !!