fbpx

Prezydent Paweł Adamowicz w Gdańsku jak Franz Ferdinand w Sarajewie?

28 czerwca 1914 Gavrilo Princip strzela do Franciszka Ferdynanda jadącego w otwartym samochodzie po ulicach Sarajewa. Skrzętnie zaplanowany zamach jest na rękę wszystkim mocarstwom europejskim. Dzięki tej śmierci, będącej niejako zapalnikiem, otwiera się wreszcie droga do tego, do czego przygotowywały się miesiącami – wielkiej wojny.

Stronię od polityki i nie zabieram głosu w sprzeczkach podszytych partyjną ideologią. Jednakże mając na uwadze jak wiele rzeczy bliskich mojemu sercu i zdrowiu, zostało poruszonych w ostatnim czasie w związku z tragicznymi wydarzeniami podczas Finału WOŚP w Gdańsku, postanowiłam uzewnętrznić swoje zniesmaczenie CAŁĄ BEZ-KLASĄ polityczną i medialną.

Jeśli ktoś z was odczyta którykolwiek fragment tekstu jako manifest polityczny, to będzie mi przykro, bo w założeniu ten tekst jest tylko wyrazem żalu i ubolewania nad tym, jak dajemy się polaryzować grupce uprzywilejowanych „wybrańców narodu” i podzielonym przez nich na „przychylne/wrogie” media.

W tym tekście nie ma PIS/PO/K15/N./SLD itp., są tylko ONI – bo każdy siebie wart.

27 Finał WOŚP tym razem oglądałam zza małego ekranu w zaciszu swojego domu. Akurat tego dnia miałam zajęcia na uczelni, ale nawet to nie powstrzymało mnie od wrzucenia choćby symbolicznej kwoty do puszki. Bo ja popieram tą akcję całym sercem, popieram, bo sama miałam okazję skorzystać ze sprzętu z serduszkiem. I możecie mi wierzyć, że będąc po operacji, leżenie po kilkanaście godzin na dobę w łóżku z serduszkiem, a leżenie na „szpitalnym”, to jakby leżeć na leżaczku przy plaży z kolorowym drinkiem a leżeć na metalowej pryczy z narzuconym kocem. Naprawdę!

Sama idea WOŚP jest wspaniała, najwyższej klasy sprzęt dostają szpitale i z niego korzystają, ratują życie i zdrowie, kupowane są karetki pogotowia ale także sprzęt indywidualny jak np. pompy insulinowe dla kobiet w ciąży. Jeśli ktoś nie zgadza się zsamą ideą, to jest mi przykro.

Oczywiście idea ideą, a zawsze znajdą się ludzie „kręcący lody” na dobroczynności jak i zagorzali przeciwnicy całej akcji, mówiący,że szpital się cieszy ze zbiórki datków, bo dzięki temu dyrektor szpitala będzie miał na nowy „samochód służbowy” za kilkaset tysięcy. Jeśli nawet byłoby to prawdą, to myślicie, że dotacja/sprzęt od WOŚP jest przyczynkiem do zakupu auta, czy jednak taka osoba i tak by znalazła „sposób” na sfinansowanie tego typu zachcianki?

Osobną kwestią jest tutaj Jurek Owsiak, do którego zawsze odnosiłam się pozytywnie. On jest/był/będzie twarzą tej idei, jest to jego dziecko i nic tego nie zmieni. Niestety, czy to pod wpływem stresu,emocji a może „życzliwych doradców” zachował się niezrozumiale, chaotycznie i czasem nie do przyjęcia. Człowiek mówiący cały czas, by wznieść się ponad podziałami, bo sprzęt WOŚP nie patrzy na religię, kolor skóry i upodobania polityczne,tylko leczy i pomaga każdemu, nagle, po śmierci prezydenta Gdańska na scenie finału WOŚP, zanim dotarły jeszcze jakiekolwiek informacje co się stało, dołączył do grupy polaryzującej społeczeństwo. Połączyć „Auschwitz”, TVP i pośrednio oskarżyć obóz rządzący o atak nożownika, do tego między wierszami dodając, że to on był celem ataku bo puszczono w telewizji „performance artystyczny” pt. „metoda na siema” w przeciągu kilkunastu sekund wypowiedzi… zostawiam bez komentarza.Tak samo jak „odejście” z WOŚP i ogłoszenie wielkiego powrotu chwilę po nabożeństwie pogrzebowym Pana Adamowicza. Danse macabre w czystej postaci. Jurek jest potrzebny w WOŚP, ale tą decyzję mógł ogłosić w innym terminie, nie narażając się na (w mojej opinii słuszny) ostrzał o „wesele na pogrzebie”. Decyzja dobra,ale nie czas, nie miejsce na jej ogłoszenia.

Najgorsze w tym wszystkim było to, że „jazgot” o mordzie politycznym podniósł się od razu, bez czekania na jakiekolwiek ustalenia.Kiedy okazało się, że morderstwa dokonała osoba lecząca się psychiatrycznie i do tego skazana za napady na banki z bronią w ręku… o nie, nikt nie przeprosił za głupie oskarżenia i podsycanie wojenki, zmieniono natomiast retorykę wypowiedzi.

Politycy, media i duża część społeczeństwa od razu pobiegła do okopów podpisanych „My” i „Oni”. Siedzą w okopach i rzucają w siebie granatami – „bo wy kiedyś to X!” „a wy to wtedy Y!”,wyciąga się brudy sprzed lat, na każdy atak momentalnie znajduje się riposta. Nie jednemu politykowi czy dziennikarzowi internauci szybko przypominają jego WŁASNE wpisy ukazujące ich zakłamanie, hipokryzję i ustawianie się z wiatrem jak chorągiewka. A czy któryś z nich tak naprawdę przeprosił za swoje DOTYCHCZASOWE zachowanie?

Czy ktoś powiedział „Ej, ludzie, przepraszam za X!”, „wiesz, to ja przepraszam za Y”… Nie, polaryzacja musi być, polaryzacja nakręca negatywny elektorat. Jeśli nie jesteś „za” to bądź z nami, bądź „przeciwko”!

Nieraz słyszę w wywiadzie czy jakimś wpisie, że „to wszystko zaszło za daleko, trzeba z tym skończyć i MY politycy musimy zacząć od siebie, ale PRZEDE WSZYSTKIM TRZEBA WALCZYĆ Z TVPIS/NIEMIECKIMI MEDIAMI* (skreślić zgodnie z opcją polityczną)”.

Mimo szumnych zapowiedzi, mimo obietnic, próśb rodziny itp. o nieupolitycznianie tragiczniej śmierci, wyborcza machina pracuje na pełnych obrotach, jakby tylko nasmarowana dużą ilością smaru,żeby nie dać o sobie znać przez hałas trybików. Ale jeśli kilka dni po pogrzebie nawet wdowa wypowiada się w mediach o „reżimowej telewizji”, która miała zradykalizować i pchnąć do zabójstwa chorego człowieka… Nie wiem, czy z rozpaczy sama uwierzyła w takie kreowanie rzeczywistości, czy (oby nie!) była to zagrywka skierowana na budowanie przyszłego elektoratu dla siebie lub córek– znów byłoby to danse macabre w czystej postaci.

Nie oszukujmy się, prezydent Gdańska nie poszedł na Finał WOŚP lub jakąkolwiek wielką imprezę zorganizowaną przez miasto, bo akuratnie miał nic pilniejszego do roboty, tylko po to żeby strzelić sobie fotki i pokazać się wyborcom „patrzcie jaki wam koncert i finał zrobiłem!”. Nie chodzi tu o osobę p. Adamowicza, bo to normalne. Sukces polityczny musi mieć twarz i wtedy na scenę wejdzie każdy, byle wpisać to do swojego politycznego CV. Ale znajdź wśród nich winnego… Osobę która firmowała zmianę ustawy o ochronie imprez masowych, doprowadziła do zatrudniania studentów i inwalidów na emeryturach, wprowadziła fikcję bezpieczeństwa znajdziecie w sejmowych ławach. Grzmi w wywiadach, walczy z sejmowej mównicy, ale o wprowadzonej przez siebie zmianie… jakoś milczy.

Tutaj dochodzimy do kolejnego tragikomicznego aspektu. Ustawa sama w sobie daje możliwość ochrony imprez przez osoby niewykwalifikowane oraz emerytowane i niepełnosprawne za 10 czy 15 zł od godziny, to jeszcze i ją można „obejść” przy odrobinie dobrej woli ze strony władz miasta.

Swoją drogą, czy ktokolwiek z was, nie mając żadnego przeszkolenia i „uzbrojony” jedynie w odblaskową kamizelkę z napisem „służba porządkowa”, postawiłby się postawnemu facetowi z nożem za 100 czy 150 złotych? Pytanie, mam nadzieję, retoryczne…

Cytując TVN24:

„(Finał) Został zorganizowany na podstawie przepisów Prawa o ruchu drogowym, z czym wiążą się mniej restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa. Organizatorzy zapewniają, że wynajęta firma ochroniarska została mimo to zobowiązana, by koncert traktować jak imprezę masową.”


Według art. 65 Prawa o ruchu drogowym „Zawody sportowe, rajdy, wyścigi, przewóz osób kolejką turystyczną i inne imprezy, które powodują utrudnienia w ruchu lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny, mogą się odbywać pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa porządku podczas trwania imprezy oraz uzyskania zezwolenia na jej przeprowadzenie”.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/organizacja-finalu-wosp-w-gdansku-jakie-przepisy-zastosowano,900368.html

A więc miasto, w celu „uproszczenia procedur” zezwoliło na organizację imprezy jako „zawody sportowe”. No bo przecież nikt nie zakładał, że podczas tak szczytnej inicjatywy znajdzie się jeden chory człowiek i wejdzie na scenę z nożem. Przepraszam za ironię, ale ciekawe które z wybranych: TVP, TVN, PO lub PIS zradykalizowało urzędników i organizatorów i nakazało im obejść ustawę w celu zaoszczędzenia pieniędzy i „problemów organizacyjnych”?!

Pisałam już poprzednio, w tym artykule, żeby nie robić dzi… z logiki, a to cały czas starają się zrobić obozy sobie przeciwne.

Postawię śmiałą tezę, że to czy morderca oglądał TVN, TVP czy CartoonNetwork, miał nad pryczą w celi plakat Grzesia Schetyny czy Prezesa Prezesów, chodził co niedzielę do kościoła lub na marsze antyaborcyjne, nie miało najmniejszego znaczenia. W każdym przypadku i w każdej z wymienionych kombinacji, w połączeniu ze schizofrenią paranoidalną, mógł wpaść na taki pomysł. Mógł planować zabić kogokolwiek, bo w jego chorym umyśle powstało zniekształcone wyobrażenie rzeczywistości, które jemu wydawało się tak realne, jak tobie wspomnienie poprzednich wakacji.

Nie zmienia to faktu, że gdyby politycy zaczęli od siebie, zaczęli odpowiadać na pytania zdaniami merytorycznymi a nie „przez 8 ostatnich lat…” lub „bo tak się dzieje w dyktaturze!”, to być może (tylko BYĆ MOŻE) takich zdarzeń byłoby mniej. Być może i my bylibyśmy dla siebie milsi i potrafili akceptować różnice w poglądach. Ale jeśli sama„śmietanka” obrzuca się błotem, to z kogo mamy niby brać przykład, jeśli nie z „ludzi wybranych” – w domyśle wybitnych?

Niestety, cała farsa będzie trwać dalej, politycy będą zbijać kapitał antagonizując i skłócając ze sobą nas, społeczeństwo, a jakiś kolejny mądry „celebryta” lub szanowany aktor pokroju Maćka, syna Jerzego, nawiąże ze sceny do tragicznych wydarzeń w Gdańsku ku uciesze gawiedzi… Ciekawe czy wtedy też będzie śmiech, a wszyscy zgromadzeni mieli Tu Polew.

Posts created 68

17 thoughts on “Prezydent Paweł Adamowicz w Gdańsku jak Franz Ferdinand w Sarajewie?

  1. Stała się tragedia, i od razu naleźli się ludzi, którzy zamiast pomodlić się za zmarłego biorą udział w politycznych pyskówkach 🙁

    1. Obrzydliwe jest to, że nawet do osoby chorej psychicznie (bo równie dobrze mógł powiedzieć ze sceny, że do zabójstwa namówił go z ekranu terminator) od razu dopisuje się kontekst polityczny. Odpowiednia narracja trwa do dziś, a fakty są tutaj bez szans. Już po każdej stronie powstał obóz „mordu politycznego”, tylko z inną narracją i kierunkiem ataku.

    1. W tym medialnym kociokwiku, jednostronnych narracjach i podciąganiu wszystkiego pod z góry założoną tezę, coś mogło mi umknąć. Więc jeśli w tekście jest wg. błąd merytoryczny, to go pokaż. Albo zrobię edycję albo uzupełnienie – na pewno nikt za odmienny punkt widzenia nie będzie Cię tutaj piętnować, zwłaszcza pod tekstem – pośrednio – o dialogu i rozmowie 🙂

  2. Ja akurat od kilku lat nie wspieram orkiestry, może właśnie przez chaotyczne zachowanie Pana Owsiaka, którego ostatnie wypowiedzi bardzo mnie zasmuciły..A może przez to co zaraz napiszę. Wychowałam się w latach 90-tych m.in. na orkiestrze – tylko kiedyś to był dzień, który jednoczył Polaków – było to wielkie święto. Od kilku lat opluwamy się z prawej na lewą, z tyłu do przodu, z przodu to tyło… To mnie zraziło. To mnie zasmuciło, więc przestałam wspierać. Nie wiem czy to dobrze, czy to źle. Post który napisałaś jest w punkt z prawie całością się identyfikuje. Czasem się martwię, że jak tak dalej będziemy się opluwać z prawej na lewą to powybijamy się na wzajem…

    1. Nie będę Cię do tego namawiać, masz swoje powody i tyle. Zdaję sobie sprawę z tego, że J.O – w zależności od „okopu” – jest albo krystaliczny, wręcz święty albo zdeprawowany do szpiku kości. Osobiście uważam, że nie ma ludzi idealnych, może część z tych wypowiedzi o nim jest słuszna. Ale jaka by nie była prawda, faktem jest, że za ideą idzie sprzęt i to ten sprzęt ratuje życie, a nie bezpośrednio J.O czy fajne koncerty na „finałach”.

  3. Dla mnie Jurek to WOŚP, a WOŚP to Jurek, oni grają razem. Zawsze będę wspierała i nic tego nie zmieni. Dzięki orkiestrze małe powiatowe szpitale mają sprzęt ratujący życie malutkich dzieci, bez WOŚP nie było by go tam.

  4. Bardzo dobrze mi się czytało i zgadzam się z Tobą, bardzo wspieram J. Owsiaka w tym co robi, bo u mnie zjednoczyć ludzi i dla mnie to jest piękne ;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top