Różnica pomiędzy płynem micelarnym, a tonikiem.

Od kilku lat na naszym rynku prym wiodą płyny micelarne. Jakie jest ich podstawowe zadanie? Czy można używać ich zamiast toników? Czym kierować się przy ich wyborze? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Jak działa płyn micelarny?

Ten wizualnie zbliżony kosmetyk do toniku różni się od niego dość znacząco składem. Zawiera micele - mikroskopijne kuleczki złożone z połączonych ze sobą cząsteczek lipidowych i wodnych. Część z nich ma więc właściwości hydrofilowe (czyli przyciąga wodę), natomiast pozostałe hydrofobowe (odpychają wodę, za to dobrze łączą się z tłuszczami). To właśnie dzięki tym właściwościom płyn micelarny, tak dobrze radzi sobie ze zmywaniem makijażu bądź oczyszczeniem skóry z nadmiernej ilości sebum. 
W części płynów w składzie znajdziemy również substancje o działaniu nawilżającym i łagodzącym. Większość z nich jest niezwykle delikatna dla skóry, jeżeli chodzi o zmywanie makijażu oczu jest bardzo różnie. Trzeba po prostu znaleźć swój ideał, który nie tylko nie będzie podrażniał spojówek, ale także poradzi sobie ze zmyciem pierwszej warstwy cieni czy tuszu. Nie ograniczałabym jednak oczyszczania twarzy tylko i wyłącznie do płynu micelarnego. 
Przy wyborze należy się kierować typem cery.Jak działa tonik?

Tonik jest płynem zawierającym wyciągi z ziół i kwiatów, substancje łagodzące i nawilżające. Jego największą zaletą jest kwaśny odczyn, który jest usuwany z naszej skóry podczas mycia wodą lub oczyszczania płynem micelarnym, aczkolwiek nie każdym. Naturalny odczyn pH skóry waha się pomiędzy 3,5 a 5,5 chroni on cerę przed grzybami chorobotwórczymi i bakteriami, które do rozwoju potrzebują środowiska zasadowego, a dodatkowo pomaga utrzymać pory w dobrym stanie. Przy wyborze toniku należy kierować się typem cery.


Czy można zastąpić tonik płynem micelarnym? 

W internecie pojawia się wiele sprzecznych informacji na ten temat. Niektórzy nawet twierdzą, że płyny micelarne również nie zaburzają naturalnego odczynu skóry. Szczerze mówiąc, nie do końca ufam tej teorii, ze względu na właściwości miceli, które mogą znacznie się zmniejszyć w kwaśnym otoczeniu. Dodatkowo te dwa produkty różnią się zdecydowanie składami. Osobiście polecam stosowanie toników opartych na naturalnych ekstraktach, które oprócz swoich podstawowych właściwości mogą pomóc w pielęgnacji cery. Oprócz tego krem, czy serum znacznie lepiej wnika w skórę kiedy są zaaplikowane, na nie do końca wchłonięty tonik. Nie chcę Cię namawiać do zakupu większej ilości kosmetyków, ale zastanów się jakie masz podejście do produktów, które łączą w sobie działanie kilku innych tzw 3w1 czy 10w1. Wierzysz w to że płyn micelarny idealnie oczyszcza skórę? Przeprowadź mały test. Przetrzyj cerę jak zwykle płynem micelarnym, po czym spójrz w lusterku powiększającym na swoje pory. Czy są dobrze oczyszczone? Masz wątpliwości? Przetrzyj buzię wacikiem nasączonym tonikiem, czy jest czysty?W 99% przypadków na pewno nie! A jeżeli tak koniecznie daj znać jakiego płynu micelarnego używasz. 

Podsumowując uważam, że nie powinno się używać płynu micelarnego zamiast toniku.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.