Porowatość włosów. Sposoby rozróżnienia i pielęgnacji każdego rodzaju.

Kto nie marzy o pięknych, błyszczących i zdrowych włosach. Jest to jeden z tych elementów wizerunku, który w pierwszej kolejności przykuwa uwagę innych. W dzisiejszych czasach na wygląd włosów znaczący wpływ ma nie tylko dieta, ale również kosmetyki. Świadoma pielęgnacja jest isotna nie tylko w przypadku cery czy ciała, ale również włosów, to z jej pomocą podkreślone zostanie ich naturalne piękno.


Porowatość włosów.

Wygląd włosów zależy nie tylko od genów, zdrowej skóry głowy, ale również od ich struktury – porowatości.


Włosy o niskiej porowatości.

Charakteryzują się gładkością, połyskiem i śliskością. Śmiało można się pokusić o stwierdzenie, że wyślizgują się z gumek i spinek, co za tym idzie są trudne w stylizacji – szybko wracają do swojej naturalnej formy. Zdarza się również, że ciężko je ufarbować, ponieważ barwniki mają utrudniony dostęp do wnętrza włosa, jednak gdy to już się uda, a łuska zostanie odpowiednio zamknięta, kolor będzie utrzymywał się znacznie dłużej. Z tego samego powodu trudno przyjmują i oddają wodę, dzięki czemu oprócz długiego schnięcia, nie wysychają podczas przebywania w suchym lub klimatyzowanym otoczeniu. Mogą wydawać się oklapnięte, a poza tym łatwo je obciążyć zbyt intensywną pielęgnacją, dodatkowo zbyt częste poddawanie ich stylizacji czy zabiegom rozjaśniania, może doprowadzić do zwiększenia ich porowatości.

Pielęgnacja.

Tak naprawdę ten typ włosów, nie jest wymagający. Najlepiej sprawdzą się lekkie konsystencje produktów – przejrzyste szampony i rzadkie odżywki. Należy unikać składników oblepiających czyli silikonów wyjątkiem są końcówki lub okres zimowy co zapewni ochronę włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi na skutek ocierania się o czapkę lub szalik.

Warto wybierać produkty zawierające: olej kokosowy, palmowy, babassu, arganowy i inne zawierające kwasy nasycone czyli te o małych cząsteczkach.

Włosy o średniej porowatości.

Zazwyczaj są to włosy zdrowe z niewielkimi uszkodzeniami. Ich łuski ułożone są regularnie, a łuski są nieznacznie odchylone. Dzięki czemu wszystkie zabiegi fryzjerskie nie stanowią problemu zarówno dla właścicielek jak i fryzjerów. Nie oznacza to jednak, że można korzystać z nich bez opamiętania.

Pielęgnacja.

Ich pielęgnacja jest najprostszą pośród wszystkich rodzai porowatości, ponieważ nie ma składników, które wywołują reakcję negatywną. Niestety znacząco utrudnia to dobranie odpowiednich preparatów. Mówiąc prościej powinna być umiarkowana, zawierająca bogate jak i lekkie konsystencje w równej proporcji. Wybierając kosmetyki warto zwrócić uwagę na te zawierające olej kokosowy, arganowy, słonecznikowy, jojoba, olej z orzechów laskowych, włoskich lub makadamia. Wszystkie wyżej wymienione składniki należą do grupy kwasów jednonienasyconych z grup omega 7 i 9 czyli tych o średnich cząsteczkach.

Włosy o wysokiej porowatości.

Swoim właścicielkom sprawiają wiele problemów, zwłaszcza gdy nie są odpowiednio pielęgnowane. Wysoka porowatość może być cechą naturalną lub nabytą wskutek uszkodzeń spowodowanych przez nadmierne wykorzystywanie stylizacji na gorąco lub zbyt częstego rozjaśniania. Łuski są rozchylone i zaczepiają się o siebie co znacznie utrudnia rozczesywanie, a także przyczynia się do puszenia i elektryzowania się. Niestety to nie koniec problemów, włosy takiej strukturze bardzo szybko tracą wilgoć, oraz kolor po zabiegu farbowania.

Pielęgnacja.

Jak łatwo się domyśleć jest najbogatszą i najbardziej czasochłonną. Włosy o wysokiej porowatości wymagają stosowania produktów, które ochronią je przed nadmierną utratą wody – emolientów; humektantów, by dostarczyć wilgoć do wnętrza włosów, oraz protein o małych i dużych cząsteczkach, by wypełnić luki między łuskami. Z żadną grupą składników nie można przesadzać, ponieważ przesycenie włosów jednym z nich przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego, znacznie pogarszając ich stan. Kiedy zdarzy się taka sytuacja, że włosy zostaną „przekarmione” należy umyć je szamponem oczyszczającym i zastosować odżywkę, w której zachowana jest równowaga. Decydując się na olejowanie, należy pamiętać, by jego czas nie przekraczał 3 godzin. Wybierając kosmetyki do ich pielęgnacji warto zwrócić uwagę by zawierały: miód, lanolinę, lecytynę, proteiny mleczne, keratynę, jedwab, a także oliwę z oliwek, olej awokado, lniany, z pestek winogron, orzechów laskowych i makadamia oraz ze słodkich migdałów czyli te zawierające kwasy wielonienasycone z grupy omega 3 i 6.

Jak ocenić porowatość włosów?

Najlepiej udać się do trychologa, który obejrzy włos pod mikroskopem. Na szczęście istnieje też domowy sposób. Wystarczy umieścić włos w szklance wody i pozostawić na 5minut. Włos o wysokiej porowatości opadnie na dno. Średnio porowate zanurzą się do połowy, a te nisko będą pływać po powierzchni wody.


Dodatkowo na stronie Anwen znajdziesz gotowy test do rozwiązania, który pomoże Ci określić stopień porowatości włosów.


Jakie są Twoje włosy?
Co byś w nich zmieniła?

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.