Cellulit czy Cellulitis? Oto jest pytanie + recenzja olejku do masażu i bańki chińskiej od Lirene.

Jak każda kobieta zmagam się z celullitem w obrębie pośladków i ud. Jakiś czas temu w paczce od Lirene otrzymałam zestaw do masażu bańką chińską, w którego skład wchodzi olejek antycellulitowy oraz bańka chińska. Zanim jednak przejdę do opisu samego zabiegu jak i właściwości preparatu chciałabym zaznaczyć różnicę między często mylonymi ze sobą cellulitisem, a cellulitem.CELLULIT CZY CELLULITIS?

Cellulit to nazwa używana w kosmetologii jest to stwardnienie tkanki tłuszczowej, dystrofia tkanki podskórnej o charakterze niezapalnym występujący najczęściej na udach, pośladkach i biodrach.
Natomiast cellulitis jest to choroba objawiająca się stanem zapalnym tkanek podskórnych. Najczęstszą przyczyną jest infekcja bakteryjna. Objawem zewnętrznym jest silny obrzęk miejsca chorobowego o sino czerwonym zabarwieniu, świąd i silny ból. Dodatkowo mogą wystąpić objawy zbliżone do grypy – rozbicie, dreszcze oraz wysoka temperatura. 

PRZYCZYNY WYSTĘPOWANIA CELLULITU. 

 • Dieta bogata w sól i tłuszcze 
 • Zbyt mała aktywność fizyczna 
 • Siedzący tryb życia 
 • Noszenie zbyt ciasnych ubrań 
 • Zaburzenia funkcjonowania układu limfatycznego 
 • Zaburzenia gospodarki hormonalnej 
 • Predyspozycje genetyczne 


ETAPY ROZWOJU CELLULITU

TYP I: brak objawów klinicznych; powierzchnia skóry jest gładka, po ujęciu skóry w fałd widoczne jest nieznaczne pobruzdowanie tzw. skórka pomarańczowa. 

TYP II: niewielkie zwłóknienie tkanki podskórnej; podczas stania i leżenia skóra jest gładka, przy ściśnięciu widać małe uwypuklenia i zagłębienia oraz zaciemnienia. 

TYP III: znaczne zwłóknienie tkanki podskórnej; podczas leżenia skóra wydaje się gładka, przy staniu widać lekkie uwypuklenia, przy próbie szczypania objaw się zaostrza, wyczuwalne są guzki; 

TYP IV: pojawiają się dolegliwości bólowe, wynikające z ucisku guzków zwłókniałego kolagenu na naczynia włosowate i włókna nerwowe; widać uwypuklenia podczas stania, leżenia i przy próbie szczypania, guzki większych rozmiarów rozdzielone są tkanką włóknistą.

Większość z kobiet boryka się z cellulitem wodnym, powstającym na skutek zatrzymania wody w organizmie lub tym typu I i II, z którymi dość łatwo można się uporać. Zmieniając swoje nawyki żywieniowe, zwiększając aktywność fizyczną, korzystając z masaży i zabiegów antycellulitowych.


ZESTAW DO MASAŻU LIRENE


Olejek antycellulitowy. 
W składzie znajdziemy min: olejek sojowy, ryżowy, arganowy, z orzechów laskowych, olej roślinny witaminę E oraz ekstrakt z alg. Szkoda, że jest w nim tak mało substancji posiadających działanie antycellulitowe, po jego zużyciu warto zaopatrzyć się w olejek, w którego składzie znajduje się np.: kofeina, guarana, l-karnityna,zielona herbata, algi morskie czy bluszcz. 
Kosmetyk zamknięty jest w 100 ml buteleczce z nakrętką, którą niestety ciężko zakręcić po zakończonym zabiegu. Olejek ma przyjemny cytrynowy zapach, użyty solo tzn bez wykonania masażu bardzo szybko się wchłania, pozostawiając skórę gładką i nawilżoną. 

Bańka chińska. 
Wykonana jest z grubej gumy, nie odbiega ona niczym od baniek, które spotkać w salonach kosmetycznych czy gabinetach masażu.


Przeciwwskazania do masażu bańką chińską 

 • Podwyższona temperatura ciała 
 • Choroby nowotworowe i zakaźne 
 • Padaczka, zespół odstawienia alkoholu czy narkotyków 
 • Stwardnienie rozsiane 
 • Przerwanie ciągłości i stany zapalne skóry 
 • Niewydolność krążenia (np. zapalenie żył i żylaki), a także nadciśnienie tętnicze, wady serca i choroby serca 
 • Miesiączka 
 • Ciąża 
 • Wiek (nie wykonuje się masażu u osób powyżej 80. roku życia) 


JAK WYKONAĆ MASAŻ

Na opakowaniu znajdziemy dokładną instrukcję. Jednak ja pozwoliłam sobie ją delikatnie zmodyfikować dzięki czemu zabieg będzie odrobinę mniej bolesny i bardziej efektywny.

Krok 1
Ciepły prysznic połączony z peelingiem ciała wykonywanym w kierunku serca. Warto w międzyczasie umieścić bańkę w ciepłej wodzie koło 40C. Przed samym wykonaniem zabiegu należy dokładnie osuszyć ciało jak i bańkę.

Krok 2
Nałożenie na skórę olejku w kierunku do serca. Warto nałożyć go dość sporo.

Krok 3
Masaż zaczynamy od ud. Bańkę chwycić u nasady, wciskając kciukami jej górną część i przyłożyć do skóry nad kolanem. Powinna ona przyssać się do skory z taką siłą aby nie powodować bólu. Z doświadczenia wiem, że ten rodzaj masażu do najprzyjemniejszych nie należy, a ból występuje prawie zawsze. Jeżeli bańka przyssała się zbyt mocno, wystarczy lekko ją podważyć, by odessać bańkę, należy delikatnie włożyć do niej palec, by dopuścić powietrze do środka. Nie wolno wyciągać bańki na siłę. Wolno przesuwaj ją ku pachwinie ruchem linearnym: z dołu w górę, w linii prostej, przesuwając się w kierunku zewnętrznej strony nogi. Jeśli na mięśniach ud pojawi się przekrwienie, oznacza to, że bańka rzeczywiście prawidłowo została przystawiona. Jeśli na skórze pojawią się siniaki, zmniejsz stopień zassania bańki.

Krok 4
Powtórz czynności na drugim udzie.

Krok 5
Ponownie wykonaj masaż obu ud, tym razem ruchami okrężnymi - bańkę przemieszczaj kolistymi ruchami od kolana w kierunku pośladków, a następnie skieruj ją w stronę kolana i przemieszczaj bańkę ku zewnętrznej stronie ud.

Krok 6
Wykonaj masaż techniką ósemek. Wykonuj bańką ruchy w kształcie 8, kierując się od wewnętrznej do zewnętrznej strony nogi.

Krok 7

Powtórz wszystkie czynności na pośladkach kierując się z dołu do góry oraz po skosie od środka na zewnątrz.

Po zakończonym zabiegu skóra będzie zaczerwieniona, mogą również pojawić się delikatne siniaki. Po masażu warto założyć ciepłe spodnie bądź położyć się do łóżka.
Po poprawnie wykonanym zabiegu w bańce będzie widoczna ciemna substancja często o niezbyt przyjemnym zapachu. Jest to mieszanka oleju, potu i toksyn, które uwolniły się podczas zabiegu. Jest to całkowicie normalne. Bańkę należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie z mydłem osuszyć i zdezynfekować. 

Dla uzyskania jak najlepszych efektów warto jest wykonać serię 10 zabiegów w 2-3 dniowych odstępach. Później dla podtrzymania efektu masaż można powtarzać raz w tygodniu.

Masaż bańką chińską jest najstarszym rodzajem masażu podciśnieniowego, a także jedynym możliwym do wykonania w domowym zaciszu. W salonach kosmetycznych bądź spa spotkać się można  również z masażem dermo - masażerem lub popularną ostatnio endermologią.

Korzystałyście z tego typu zabiegów?

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.