Czym jest dla mnie minimalizm?

Od jakiegoś roku z każdej strony atakuje mnie minimalizm. Czy to że lubię białe, czyste wnętrza świadczy o tym że jestem minimalistką? 
"minimalizm

[łac.], filoz. kierunek zacieśniający granice poznania do tego, co jest dostępne zmysłom i doświadczeniu, uznający jedynie bezsporne twierdzenia."*
"minimalizm «ograniczenie do minimum wymagań, potrzeb, dążeń itp.»"**
Dla mnie minimalizm wcale nie oznacza pozbycia się z pomieszczeń wszystkich kurzołapek, które w swoisty sposób nadają charakter wnętrzom i sprawiają, że czuję się jak w domu. W moim odczuciu chodzi zupełnie o coś innego, o nauczenie się doceniania jakości przedmiotów, którymi się otaczamy. Najprostszy przykład jaki przychodzi mi do głowy dotyczy się ubrań: można mieć 10 tanich koszulek, które po dwóch praniach będą nadawały się na szmaty, a można tę samą kwotę zainwestować w 4 - 5 koszulek, które posłużą przez rok. Dominique Loreau w " Sztuce prostoty" do takiego postrzegania sprawy dodała jedno bardzo ważne zdanie, które każdemu z nas wytrąca z rąk argument, bo mnie nie stać. (cytat minimalizm jest dla każdego tym na co może sobie pozwolić.) Bardzo długo szukałam tego cytatu, niestety jak na złość nie udało mi się na niego trafić, a może wymyśliłam sobie, że on jest w tej książce. Nie zmienia to faktu, że jest to bardzo mądre zdanie. 


Kiedy myślę o minimalizmie, nie zależnie od dziedziny jakiej dotyczy przed oczami stają mi różne spójne obrazy. Pasujące do siebie ubrania w szafie, dzięki czemu znika problem pt; nie mam się w co ubrać, idealnie dobrane meble i kolory ścian dzięki czemu można zmienić wygląd, a także charakter wnętrza poprzez zmianę dodatków. Wszystko wydaje się takie proste, jednak z doświadczenia wiem, że reorganizacja szafy to proces długofalowy. Nie da się jednego dnia skompletować wszystkich elementów ubioru w taki sposób, by każdy z nich dobrze prezentował się w kilku stylizacjach. To samo tyczy się wyposażenia wnętrza. Jednak w obydwu przypadkach najważniejsza jest baza, która z otwartymi ramionami przyjmie rożne kolory czy aranżacje.

Czym dla Ciebie jest minimalizm?


___________________________________________
Źródło:
Zdjęcia:

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.