Nasze pazurki

Paznokcie tak jak i włosy zbudowane są  głównie z  kreatyny.

Budowa paznokcia:

1.     Płytka paznokciowa - twarda "blaszka", tzw. paznokcieć.
2.     Obłączek - białawy półksiężyc u dołu płytki paznokciowej - widoczny nie na każdym z palców.
3.     Korzeń - przednia część korzenia -> macierz - to miejsce wzrostu paznokcia a zarazem jedyna żywa jego część.
4.     Wały paznokcia - wał boczny, wał tylny - określenie to odnosi się do skórek wokół  płytki paznokcia.
5.     Skórka - obrąbek naskórkowy paznokcia - to wąski pasek fałdu skórnego, który zdaje się urywać u podstawy płytki paznokciowej.
6.     Brzeg wolny - część paznokcia rosnąca poza opuszkiem palca.
7.     Obrąbek naskórkowy podpaznokciowy - tkanka tworząca pod wolnym brzegiem paznokcia warstwę ochronną.

Paznokieć przeciętnie rośnie ok. 3mm na miesiąc, jednak wartość ta może być różna, ze względu na cechy danego człowieka jak i styl jego życia. Np. podczas snu paznokcie rosną wolniej!

Choroby paznokci

Grzybica – jest jedną z najczęściej występujących chorób Wywoływana jest przez drożdżaki, pleśniowce i dermatofity, ich rozwojowi sprzyja przede wszystkim ciepło i wilgoć. Aby zapobiec zarażeniu chorobą, należy przestrzegać ogólnych zasad higieny (np. zadbać o to by dokładnie osuszyć stopy po kąpieli), nosić przewiewne obuwie czy zakładać klapki na basenie. 
Zaburzenia krążenia obwodowego (np. przy cukrzycy), urazy paznokci czy zmniejszona odporność na bakterie także sprzyjają  jej powstawaniu.

Płytka paznokciowa, która została zaatakowana przez grzybicę zmienia zabarwienie na żółte lub zielonkawe, staje się łamliwa, a w procesie wzrostu paznokcia powstają zgrubienia, bruzdy.


Zanokcica -  Na zachorowanie są narażone osoby mające częsty(bardzo częsty) kontakt z wodą, może także wystąpić jako skutek ssania kciuka u małych dzieci czy też u osób obgryzających paznokcie. W stanie przewlekłym zanokcica może objawiać się jako zaczerwienienie wału okołopaznokciowego.

Może być ona  jednym z pierwszych objawów łuszczycy paznokci.


Łuszczyca -  choroba ta z reguły towarzyszy łuszczycy skóry, jej obiawom nie muszą towarzyszyć zmiany w okolicach wałów około paznokciowych. 
Często spotykanym defektem paznokci, występującym w przebiegu tej choroby są wyżłobienia w płytce paznokciowej, przebarwienia łożyska paznokcia (tzw. plamy oleju), oddzielanie się paznokci od łożyska czy zgrubienia podpaznokciowe.


Wrastanie paznokci -  ciężko nazwać to zjawisko chorobą, ponieważ nie jest one spowodowane jakimikolwiek bakteriami czy też wirusami. Głównymi przyczynami wrastania paznokci są: źle dobrane buty, lub nieprawidłowe ich obcięcie. Paznokieć powinien być obcięty na prosto bez, żadnych zaokrągleń, ponieważ to sprzyja rozwojowi tej choroby

Istnieje wiele innych chorób czy też zniekształceń paznokci, ja wymieniłam te najbardziej znane. Hmm zapomniałam jeszcze o obgryzaniu paznokci, bardzo powszechny problem na którego rozwiązanie istnieje wiele sposobów np. gorzkie lakiery, pomalowanie paznokci, założenie żeli bądź akryli, obcinanie paznokci na krótko i wiele wiele innych.


Zapomniałabym napisać o pielęgnacji naszych pazuurków, a jest to bardzo ważny element zarówno tej notki jak i życia,  ponieważ dłonie są wizytówką drugiego człowieka, według mnie nie ma tutaj rozgraniczenia na panie i panów, ponieważ jest wiele rodzajów manicure, są również takie które pozwolą zadbać o męskie dłonie.


Nie będę tutaj opisywać sposobu wykonywaniu poszczególnych rodzaji manicure, ponieważ każdy z was na pewno wie jak to robić. (No chyba że będziecie chcieli to wtedy pojawi się notka na ten temat).
Do wykonania manicure potrzebujemy:

 1. Zmywacza do paznokci i wacików
 2. Preparatu do skórek, oliwy z oliwek lub zwykłego kremu do rąk(sprawdzają się tak samo).
 3. Kilka pilniczków szklanych lub papierowych o różnych gradacjach - zapominamy o pilnikach metalowych. 
 4. Patyczek lub kopystko do odsuwania skórek.
 5. Ewentualnie nożyczki bądź cążki.
Wiadomo po zakończonym zabiegu możemy pomalować paznokcie, lub od razu obficie na kremować dłonie.
Czy są jakieś domowe sposoby na piękne paznokcie? 
Owszem oto kilka z nich:

                                                                                                            
Przebarwiona płytka paznokcia?  
 • Żaden problem, moczymy bądź nacieramy paznokcie sokiem z cytryny.Wysuszone paznokcie i dłonie?
 • Kąpiel w podgrzanej oliwie z oliwek z witaminą A+E
 • Peeling z oliwy z oliwek i cukru, składniki mieszamy w takiej proporcji by powstała jednolita papka.
W następnej notce w stylu artykułu zagłębimy się w temacie diety na piękne i zdrowe paznokcie oraz włosy. 

PS:. Zdjęcia znalazłam za pomocą wyszukiwarki Google

11 komentarzy:

 1. Spróbuje z tą oliwą z oliwek ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. muszę wypróbować tego peelingu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję:*

  Fajna notka, oliwę z oliwek z witaminami sama często stosuję i faktycznie przynosi duuże rezultaty, jak dla mnie o wiele większe niż takie zwykłe odżywki-lakiery.

  OdpowiedzUsuń
 4. oliwa z oliwek najlepsza na wszystko :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję, bardzo mi miło, że Ci się podobają:)

  Nie robię właściwie żadnych dziwnych "trików" jeśli chodzi o zdjęcia - ale powiem Ci moje spostrzezenia, dzięki tym kilku zasadom zauwazylam, że zdjęcia wychodzą o wiele lepsze:). Najlepiej robić w trybie makro, to wiadomo. Naj naj najważniejsze jest światło, więc stań przy samym oknie i wtedy rób zdjęcie:) - i najlepiej robić w słoneczny dzień. Ja nigdy nie robię w pochmurne dni bo wtedy wychodzą zamazane:/.
  W programie typu corel lub photoshop dobrze jest podciągnąc kolory żeby wyglądały tak jak w rzeczywistosci. Mam nadzieję, że pomogłam:*

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że paznokcie rosną o wiele szybciej aniżeli 3mm/miesiąc, ale w sumie sama zastrzegłaś, że to zależy od człowieka, ale odnoszę wrażenie, że mimo wszystko ta średnia jest nieco wyższa ;).

  OdpowiedzUsuń
 7. Zrobiłam peeling z Twojego przepisu i mam super gładkie dłonie, dzięki! :-)

  a co do pomadek/ błyszczyków to specjalnie dla Ciebie wstawiłam zdjęcie porównawcze :-) Wydaje mi się, że troszkę różnicę widać, ale wiadomo - to są podobne odcienie bo w takich gustuje na co dzień :-)

  Pozdrawiam cieplutko! :-)

  idaalia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo przydatne informacje i ciekawy blog.
  Zpraszam do mnie
  sprawykosmetyczne.blogspot.com
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Już dawno słyszałam, że oliwa z oliwek jest dobra na paznokcie. Nawet mam i mi nie smakuje, więc może ją do paznokci zużyję, bo w końcu nigdy nie wypróbowałam tego triku :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.